Canadian National XC Championships

Overall Finish List

November 28, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Masters 8k

Place Name Team Bib No Gender Total Time
1 Craig Odermatt PRAIRIE INN HARRIERS RACI 545 M 27:25.1
2 Derek Hackshaw NEWMARKET HUSKIES TRACK C 514 M 27:33.6
3 Predrag Mladenovic Unattached - Ontario 557 M 27:40.2
4 Stanley Jang VANCOUVER THUNDERBIRDS 573 M 27:50.9
5 Dave Tepper NEWMARKET HUSKIES TRACK C 519 M 27:51.3
6 Claude Gilbert C. A. Université Laval 452 M 28:07.0
7 Pascal Renard ONTARIO MASTERS ATHLETICS 530 M 28:09.1
8 Troy Cox Muskoka Algonquin Runners 501 M 28:12.4
9 Kenneth Wong Longboat Roadrunners 495 M 28:13.4
10 Geoff Peat NEWMARKET HUSKIES TRACK C 518 M 28:20.3
11 Laszlo Orosz Unattached - Ontario 560 M 28:29.1
12 Colin Dignum PRAIRIE INN HARRIERS RACI 544 M 28:39.1
13 Rodney Loeppky PHYSI-KULT KINGSTON 542 M 28:46.7
14 Jim Seeds LAUREL CREEK TRACK & FIEL 531 M 28:47.3
15 Norman Tinkham GOLDEN EARS ATHLETICS 462 M 28:59.0
16 Chris Watson Muskoka Algonquin Runners 507 M 29:06.6
17 Daniel Fiorini NEWMARKET HUSKIES TRACK C 511 M 29:22.7
18 Jamie Labrosse LAUREL CREEK TRACK & FIEL 474 M 29:24.9
19 Anthony Franchini McGill Olympic Club 498 M 29:25.3
20 Lawrence Warriner ONTARIO MASTERS ATHLETICS 532 M 29:33.9
21 Jack Cook Fast Trax Run & Ski Club 461 M 29:35.8
22 David Moore Unattached - Ontario 558 M 29:37.7
23 Andrew Jones LONDON PACERS 479 M 29:41.1
24 Nick Allen Unattached - Ontario 554 M 29:42.5
25 Darryl Huras LAUREL CREEK TRACK & FIEL 473 M 29:43.4
26 Jeremy Walsh LONDON RUNNER DISTANCE CL 483 M 29:44.2
27 Mark Sinnige Muskoka Algonquin Runners 506 M 29:45.4
28 Tim Gillespie ONTARIO MASTERS ATHLETICS 525 M 29:46.5
29 Pierre Mikhail Muskoka Algonquin Runners 505 M 29:49.4
30 Bill Wells UNIVERSITY OF TORONTO T.C 572 M 29:55.9
31 Kip Sigsworth LAKEHEAD RUNNING 472 M 29:59.8
32 Dave McMahon Cirrus de l'Outaouais 924 M 30:01.5
33 Jeff Seaby Iron Stride 469 M 30:03.4
34 Michael Mueller ONTARIO MASTERS ATHLETICS 528 M 30:05.9
35 Adrian Becklumb OTTAWA LIONS T.F.C. 520 M 30:13.7
36 Raymond Mendoza Unattached - Ontario 556 M 30:14.8
37 Tom Sawyer LAUREL CREEK TRACK & FIEL 475 M 30:15.5
38 Randy Zabukovec Iron Stride 471 M 30:21.1
39 Sarah Nagy NEWMARKET HUSKIES TRACK C 420 F 30:30.1
40 Bob McGraw PHYSI-KULT KINGSTON 526 M 30:30.4
41 Marc Molgat Cirrus de l'Outaouais 457 M 30:32.0
42 Patrick MacKenzie Cirrus de l'Outaouais 455 M 30:34.8
43 Justin Pozin XSNRG Running Club 576 M 30:41.6
44 Jeff Lapierre PHYSI-KULT KINGSTON 541 M 30:44.8
45 Michael Sherar UNIVERSITY OF TORONTO T.C 578 M 30:53.8
46 Paula Wiltse ONTARIO MASTERS ATHLETICS 430 F 30:55.6
47 Kevin Kornelsen Indépendant 465 M 30:56.7
48 Gary Thiel UNATTACHED-SASKATCHEWAN 563 M 31:06.9
49 Donna Mae Robins Unattached - Ontario 442 F 31:07.2
50 Yves Filion PHYSI-KULT KINGSTON 540 M 31:10.9
51 Vince Friel NEWMARKET HUSKIES TRACK C 513 M 31:14.2
52 Hassan Zaghry A.T.P athlétisme 450 M 31:19.8
53 Dave Kary OTTAWA LIONS T.F.C. 535 M 31:20.4
54 Bill Cunliffe DURHAM DRAGONS ATHLETICS 459 M 31:22.0
55 Lucas Wilson Longboat Roadrunners 494 M 31:29.3
56 Jean-Francois Fillion Cirrus de l'Outaouais 454 M 31:31.9
57 Robert Muir OTTAWA LIONS T.F.C. 536 M 31:33.0
58 John Clarke East Toronto Striders 460 M 31:38.6
59 Nicholas Jardeleza XSNRG Running Club 575 M 31:41.2
60 Robert Madej Longboat Roadrunners 490 M 31:43.0
61 Winny Tonui TORONTO OLYMPIC CLUB 440 F 32:01.8
62 Chris Deighan NEWMARKET HUSKIES TRACK C 510 M 32:03.3
63 Seanna Robinson PHYSI-KULT KINGSTON 437 F 32:03.8
64 Daniel Baouya UNATTACHED-SASKATCHEWAN 562 M 32:06.4
65 Julia Thomas PHYSI-KULT KINGSTON 438 F 32:12.3
66 Jianping Xu HARBOUR TRACK 463 M 32:15.8
67 Steven Blostein PHYSI-KULT KINGSTON 539 M 32:16.4
68 Kevin Hooper Meaford Coyotes Track Clu 500 M 32:19.2
69 Carrie Byer NEWMARKET HUSKIES TRACK C 417 F 32:24.4
70 Malcolm Balk McGill Olympic Club 497 M 32:27.5
71 Tony Marra Muskoka Algonquin Runners 504 M 32:30.8
72 Liz Maguire Running Room Athletic Clu 439 F 32:31.5
73 Lowell Greib Muskoka Algonquin Runners 502 M 32:37.0
74 John Ellis Central Toronto Athletic 453 M 32:39.7
75 Harold Walker Iron Stride 470 M 32:40.7
76 Dougal Bale Iron Stride 467 M 32:41.4
77 Richard Ascough PHYSI-KULT KINGSTON 538 M 32:43.0
78 Robert Blair NEWMARKET HUSKIES TRACK C 509 M 32:47.9
79 Tricia Bachman Unattached - Ontario 441 F 32:50.2
80 Simon Shearman OTTAWA LIONS T.F.C. 537 M 32:52.9
81 Michelle Clarke Longboat Roadrunners 406 F 32:53.9
82 Elaine Mota NEWMARKET HUSKIES TRACK C 419 F 32:55.8
83 Suzanne Garrett Kerr PHYSI-KULT KINGSTON 435 F 32:56.1
84 James Freemantle NEWMARKET HUSKIES TRACK C 512 M 32:56.6
85 Michael Secker RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 548 M 32:59.6
86 Bob Holmes RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 546 M 33:11.7
87 Michael Moran Longboat Roadrunners 491 M 33:20.1
88 Glenn Duncan ONTARIO MASTERS ATHLETICS 523 M 33:22.4
89 John MacMillan Longboat Roadrunners 489 M 33:23.1
90 Scott Faulds OTTAWA LIONS T.F.C. 534 M 33:24.5
91 Darcie Montgomery HERSHEY HARRIERS ATHLETIC 403 F 33:25.9
92 Jeff Orchard LONDON PACERS 481 M 33:34.9
93 Peter Gordon UNIVERSITY OF TORONTO T.C 568 M 33:44.0
94 Scott Pegrum ONTARIO MASTERS ATHLETICS 529 M 33:44.3
95 James Wallace UNIVERSITY OF TORONTO T.C 571 M 33:56.5
96 Jennifer Nicholson Muskoka Algonquin Runners 413 F 33:58.7
97 Grant Williams MB Performance 496 M 34:04.0
98 Walter Faion UNIVERSITY OF TORONTO T.C 524 M 34:04.3
99 Audrey Giles PHYSI-KULT KINGSTON 436 F 34:10.8
100 Ian McGrath YHZ Track & Field Club 577 M 34:12.6
101 Bill Bishop ONTARIO MASTERS ATHLETICS 521 M 34:18.4
102 Robert Hanks Longboat Roadrunners 486 M 34:20.7
103 Clive Morgan PHYSI-KULT KINGSTON 543 M 34:26.7
104 Jon *anderson Unattached - Ontario 553 M 34:34.7
105 Corinne Issel OCEAN ATHLETICS 422 F 34:39.0
106 Janet Wynands BROCKVILLE LEGION TRACK C 400 F 34:44.5
107 Dave Johnstone Muskoka Algonquin Runners 503 M 34:49.7
108 Les Landsberger McGill Olympic Club 499 M 35:02.7
109 Bob Knuckey NEWMARKET HUSKIES TRACK C 516 M 35:06.6
110 Ted Paget NEWMARKET HUSKIES TRACK C 517 M 35:08.9
111 Clifford Russell RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 547 M 35:15.6
112 Jim Rawling Longboat Roadrunners 492 M 35:19.7
113 Richard Bailey Longboat Roadrunners 484 M 35:46.2
114 Joanne Armstrong PHYSI-KULT KINGSTON 434 F 35:50.5
115 Dawn Hamel ONTARIO MASTERS ATHLETICS 425 F 35:52.0
116 Trevor Kobe Longboat Roadrunners 487 M 35:56.8
117 Leanne Shafir MB Performance 922 F 36:01.4
118 Cora Yin ONTARIO MASTERS ATHLETICS 431 F 36:06.7
119 Jill Delane UNATTACHED BRITISH COLUMB 445 F 36:14.4
120 Greg King Unattached - Ontario 555 M 36:32.5
121 Robert Campbell LONDON PACERS 476 M 36:39.1
122 Rita Botelho UNIVERSITY OF TORONTO T.C 447 F 36:44.9
123 Heather Ostic ONTARIO MASTERS ATHLETICS 427 F 36:58.3
124 Mike McGrath UNATTACHED BRITISH COLUMB 561 M 37:11.9
125 Lise Meloche Cirrus de l'Outaouais 985 F 37:28.6
126 Tina Steele Muskoka Algonquin Runners 415 F 37:29.7
127 Michel Gingras Saint-Jean Olympique 549 M 37:33.9
128 Kevin Garlick LONDON PACERS 478 M 37:40.5
129 Lia Kutzscher Muskoka Algonquin Runners 412 F 37:42.3
130 Jean Ferguson OTTAWA LIONS T.F.C. 433 F 37:57.0
131 Nathalie Dupuis-Désormeaux ONTARIO MASTERS ATHLETICS 424 F 38:19.8
132 Wayne Chee UNIVERSITY OF TORONTO T.C 565 M 38:26.9
133 Beth Lebedyk Mackatak 410 F 38:29.4
134 Tom Morris ONTARIO MASTERS ATHLETICS 527 M 38:33.6
135 Murray Hale NEWMARKET HUSKIES TRACK C 515 M 38:49.9
136 Morrison Reid LONDON PACERS 482 M 39:08.0
137 James Whipp ONTARIO MASTERS ATHLETICS 533 M 39:10.2
138 Nancy Edson Muskoka Algonquin Runners 411 F 39:12.2
139 Rachel Talbot ONTARIO MASTERS ATHLETICS 428 F 39:16.4
140 Anke Graenert NEWMARKET HUSKIES TRACK C 418 F 39:26.3
141 Vern Christensen UNIVERSITY OF TORONTO T.C 566 M 39:29.3
142 Kim Russel-Brooks Muskoka Algonquin Runners 414 F 39:31.9
143 Diane Pomerleau Kalenjins 405 F 39:43.5
144 Calvin Little WINDSOR LEGION TRACK & FI 574 M 39:44.6
145 Clara Northcott UNIVERSITY OF TORONTO T.C 448 F 40:04.1
146 Jon Comerford UNIVERSITY OF TORONTO T.C 567 M 40:04.8
147 Joy *kramarich UNIVERSITY OF TORONTO T.C 423 F 40:06.3
148 Ashley Aimone Mackatak 409 F 40:28.6
149 Aura Reynoso NEWMARKET HUSKIES TRACK C 421 F 40:31.9
150 Michael Whiting Indépendant 466 M 41:09.8
151 Corinne Krezonoski ONTARIO MASTERS ATHLETICS 426 F 41:33.3
152 Bert De Vries Longboat Roadrunners 485 M 41:42.7
153 Bernard Lachance Saint-Jean Olympique 550 M 41:44.0
154 Sandra Tam Longboat Roadrunners 407 F 42:01.3
155 Robert Moore TORONTO OLYMPIC CLUB 552 M 42:12.7
156 Vivian Welch Indépendant 404 F 43:05.6
157 Dawn Balmer UNIVERSITY OF TORONTO T.C 446 F 43:07.5
158 Chuck Edwards LONDON PACERS 477 M 43:16.3
159 Nancy Wells Longboat Roadrunners 408 F 43:38.1
160 Gaétan Breton Sherbrooke 551 M 44:00.7
161 Eric Magni LONDON PACERS 480 M 44:13.2
162 Tannis Wettlaufer Muskoka Algonquin Runners 416 F 45:35.4
163 Gary McColeman UNIVERSITY OF TORONTO T.C 569 M 46:34.2
164 Brigitte Zirger ONTARIO MASTERS ATHLETICS 432 F 50:53.7
165 Hylke Van Der Wal UNATTACHED-SASKATCHEWAN 564 M 54:53.8
166 Bob Wild Muskoka Algonquin Runners 508 M 59:28.0