Canadian National XC Championships

November 26, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Junior Men

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Ehab El-Sandali Toronto West Athletics 747 19 M 1/108 1-99 24:49.2
2 Mitchell Ubene WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 986 18 M 2/108 1-99 24:53.3
3 Miles Matthews WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 979 19 M 3/108 1-99 24:56.8
4 Stefan Daniel U OF C ATHLETICS CLUB 777 19 M 4/108 1-99 25:00.2
5 Andrew Alexander UNIVERSITY OF TORONTO T.C 893 17 M 5/108 1-99 25:02.7
6 Andrew Shepherd LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 311 18 M 6/108 1-99 25:05.6
7 Graham Baird GREATER UXBRIDGE ROAD RUNNERS 207 17 M 7/108 1-99 25:05.9
8 Jean-Simon Desgagnés C. A. Université Laval 83 18 M 8/108 1-99 25:06.3
9 Nickolas Colyn LANGLEY MUSTANGS 291 19 M 9/108 1-99 25:10.5
10 Kieran Lumb UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 811 18 M 10/108 1-99 25:14.5
11 Millar Coveney PHYSI-KULT KINGSTON 584 18 M 11/108 1-99 25:16.8
12 Braydon Clarke SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 677 17 M 12/108 1-99 25:17.9
13 Matthew Courtenay SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 668 17 M 13/108 1-99 25:18.4
14 Robert Lawand UNIVERSITY OF TORONTO T.C 912 19 M 14/108 1-99 25:22.4
15 Perry MacKinnon Sherbrooke 665 18 M 15/108 1-99 25:24.2
16 Owen Day Unattached Ontario 842 18 M 16/108 1-99 25:26.2
17 Brady Graves SAINT JOHN TRACK & FIELD 650 18 M 17/108 1-99 25:27.3
18 Louis-Carlos Vargas Rive-Sud 631 19 M 18/108 1-99 25:27.4
19 Kyle Madden BRANTFORD T.F.C. 65 18 M 19/108 1-99 25:28.7
20 Emmanuel Champagne C. A. Université Laval 81 19 M 20/108 1-99 25:32.6
21 Ben Workman SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 703 19 M 21/108 1-99 25:34.5
22 Muhumed Sirage LONDON LEGION TRACK & FIELD ALLIANCE 999 19 M 22/108 1-99 25:37.0
23 Jordan MacIntosh LAKEHEAD RUNNING 278 17 M 23/108 1-99 25:37.0
24 Andrew Peverill CHEBUCTO ATHLETICS 133 17 M 24/108 1-99 25:40.6
25 Joshua Kozelj UVIC TRACK CLUB 944 18 M 25/108 1-99 25:42.1
26 Emile Brassard Corsaire-Chaparal 155 19 M 26/108 1-99 25:45.7
27 Kevin Robertson Saint-Laurent Sélect 657 18 M 27/108 1-99 25:49.7
28 Ibrahim Kedir PHOENIX ATHLETICS ASSOC. OF ONTARIO 571 16 M 28/108 1-99 25:49.7
29 Angus Rawling CALTAF ATHLETIC ASSOCIATION 103 19 M 29/108 1-99 25:51.3
30 Jacob Rothera University of Windsor Athletics Club 940 19 M 30/108 1-99 25:51.8
31 Jonathan Stoppa LES COUREURS DE BOIS 328 17 M 31/108 1-99 25:54.4
32 Brad Sheeler LONDON WESTERN T.F.C. 383 17 M 32/108 1-99 25:54.5
33 Josh Kellier WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 975 19 M 33/108 1-99 25:55.9
34 Josh Martin DURHAM DRAGONS ATHLETICS 183 18 M 34/108 1-99 25:59.6
35 Michael Mather OTTAWA LIONS T.F.C. 545 17 M 35/108 1-99 26:01.0
36 Steven Bruun Unattached Ontario 833 18 M 36/108 1-99 26:03.1
37 Chet Goerzen UVIC TRACK CLUB 942 18 M 37/108 1-99 26:06.3
38 Joshua McGillivray UNIVERSITY OF TORONTO T.C 919 18 M 38/108 1-99 26:07.7
39 Jacques Saayman U OF C ATHLETICS CLUB 789 19 M 39/108 1-99 26:11.8
40 Thomas Fafard Lanaudière-Olympique 289 17 M 40/108 1-99 26:12.7
41 Jonathan Guidinger U OF C ATHLETICS CLUB 781 19 M 41/108 1-99 26:12.8
42 Matt Flood Kingston Track & Field Club 270 19 M 42/108 1-99 26:17.3
43 Thomas Nobbs VANCOUVER OLYMPIC CLUB 950 17 M 43/108 1-99 26:18.7
44 Greg Ord U OF C ATHLETICS CLUB 787 18 M 44/108 1-99 26:19.1
45 Alexander Nemethy UVIC TRACK CLUB 945 19 M 45/108 1-99 26:22.6
46 Dakota Lavery PHYSI-KULT KINGSTON 591 19 M 46/108 1-99 26:23.4
47 Brendan Heikkinen WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 974 18 M 47/108 1-99 26:25.3
48 Derek Patterson LAKEHEAD RUNNING 280 17 M 48/108 1-99 26:27.3
49 Sean Bergman OKANAGAN ATHLETICS CLUB 513 18 M 49/108 1-99 26:31.5
50 Enrique Nepomuceno WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 981 19 M 50/108 1-99 26:31.7
51 Dylan Alick MISSISSAUGA T.F.C. 426 18 M 51/108 1-99 26:33.8
52 Alex Broekhuyse Unattached Ontario 832 17 M 52/108 1-99 26:38.4
53 Alex Drover PHYSI-KULT KINGSTON 585 17 M 53/108 1-99 26:40.4
54 David Poloni SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 698 17 M 54/108 1-99 26:40.8
55 Mitch De Lange Lakeshore Athletic Club 286 17 M 55/108 1-99 26:41.5
56 Simon Egzaw UNIVERSITY OF TORONTO T.C 900 19 M 56/108 1-99 26:43.3
57 Félix Duchesne C. A. Université Laval 84 19 M 57/108 1-99 26:48.8
58 Callum Drever U OF C ATHLETICS CLUB 778 19 M 58/108 1-99 26:48.9
59 Timothy Mustard Toronto West Athletics 752 19 M 59/108 1-99 26:52.3
60 Alexander Howells U OF C ATHLETICS CLUB 783 18 M 60/108 1-99 26:52.7
61 Ethan Loucks SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 672 17 M 61/108 1-99 26:54.1
62 Justin Attfield LONDON WESTERN T.F.C. 370 18 M 62/108 1-99 26:57.6
63 Abderaouf Hani Saint-Laurent Sélect 653 18 M 63/108 1-99 27:00.9
64 Andrew Brown DURHAM DRAGONS ATHLETICS 170 17 M 64/108 1-99 27:01.1
65 Adam Paquette LES COUREURS DE BOIS 325 19 M 65/108 1-99 27:08.5
66 Quinn Cannella WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 961 18 M 66/108 1-99 27:11.7
67 Noah Tinevez BRANTFORD T.F.C. 66 18 M 67/108 1-99 27:12.1
68 Antoine Bélanger Rannou Cirrus de l'Outaouais 134 17 M 68/108 1-99 27:15.8
69 Brandon Vail EDMONTON HARRIERS 195 17 M 69/108 1-99 27:21.3
70 Caleb Main SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 690 18 M 70/108 1-99 27:24.5
71 Mitchell Heyink LONDON WESTERN T.F.C. 378 18 M 71/108 1-99 27:24.6
72 Malcolm Southerland UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 815 18 M 72/108 1-99 27:25.7
73 Ryan Tyrrell SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 674 18 M 73/108 1-99 27:29.3
74 Edward Hayfron PHOENIX ATHLETICS ASSOC. OF ONTARIO 570 18 M 74/108 1-99 27:31.0
75 Jerome Jude UNIVERSITY OF TORONTO T.C 909 18 M 75/108 1-99 27:35.4
76 Lucas Harrison U OF C ATHLETICS CLUB 782 18 M 76/108 1-99 27:36.9
77 Justyn Tyrrell SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 673 19 M 77/108 1-99 27:37.6
78 Cameron Linscott PHYSI-KULT KINGSTON 592 18 M 78/108 1-99 27:39.0
79 Lucas Zanetti OTTAWA LIONS T.F.C. 556 16 M 79/108 1-99 27:39.5
80 Vincent Forest-Richard Kalenjins 255 19 M 80/108 1-99 27:44.0
81 Miles Dignum UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 805 18 M 81/108 1-99 27:49.9
82 Lance Tofflemire WINDSOR LEGION TRACK & FIELD CLUB 984 18 M 82/108 1-99 27:51.8
83 Isaiah Frielink SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 670 17 M 83/108 1-99 27:52.1
84 Miles Avalos Toronto West Athletics 741 18 M 84/108 1-99 27:53.6
85 Josh Stovel LAKEHEAD RUNNING 282 18 M 85/108 1-99 27:54.7
86 Kale Heino Unattached Ontario 849 19 M 86/108 1-99 27:54.8
87 Alexander McBride U OF R COUGARS 794 18 M 87/108 1-99 27:58.4
88 Gregory Lopez-Bondi ETOBICOKE TRACK & FIELD CLUB 198 18 M 88/108 1-99 27:59.6
89 Aidan Attema LONDON WESTERN T.F.C. 369 19 M 89/108 1-99 28:04.0
90 Adam Armstrong Lakeshore Athletic Club 284 18 M 90/108 1-99 28:11.7
91 Bradley Shepherd LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 312 17 M 91/108 1-99 28:14.6
92 Sandy Freeland LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 299 18 M 92/108 1-99 28:26.7
93 Jonah Brown CALTAF ATHLETIC ASSOCIATION 95 18 M 93/108 1-99 28:27.4
94 Josh Zilles SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 705 19 M 94/108 1-99 28:29.7
95 Sean Ibbott PETERBOROUGH LEGION TRACK CLUB 563 18 M 95/108 1-99 28:35.6
96 Sam Cumming SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C 669 15 M 96/108 1-99 28:36.0
97 Matthew Hickey OTTAWA LIONS T.F.C. 540 17 M 97/108 1-99 28:41.6
98 Aaron Veenstra Lakeshore Athletic Club 287 17 M 98/108 1-99 28:44.0
99 Karl Belley Rive-Sud 618 18 M 99/108 1-99 28:48.3
100 Kevin Malas TORONTO OLYMPIC CLUB 725 18 M 100/108 1-99 29:42.7
101 Derek Veenstra Lakeshore Athletic Club 288 19 M 101/108 1-99 30:07.0
102 Abdi Nur TORONTO OLYMPIC CLUB 730 18 M 102/108 1-99 30:39.6
103 Jacob Rousseau Rive-Sud 628 18 M 103/108 1-99 30:48.8
104 Addison Derhak LAUREL CREEK TRACK & FIELD CLUB 297 18 M 104/108 1-99 30:49.5
105 Justyn White Unattached Ontario 877 19 M 105/108 1-99 31:32.6
106 Carter Henschel NORTH BAY LEGION 509 18 M 106/108 1-99 32:29.0
107 Malachi Clark Lakeshore Athletic Club 285 19 M 107/108 1-99 33:22.8
108 Xavier Girard Fleur de Lys 205 18 M 108/108 1-99 34:09.5