Canadian National XC Championships

November 26, 2016


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Senior Women

Place Name Team Bib No Age Gender Age Group Total Time
1 Sasha Gollish UNIVERSITY OF TORONTO T.C 904 34 F 1/62 1-99 33:53.5
2 Rachel Cliff VANCOUVER THUNDERBIRDS 953 28 F 2/62 1-99 34:03.4
3 Claire Sumner U OF C ATHLETICS CLUB 790 21 F 3/62 1-99 34:06.6
4 Kathryn Harrison Unattached Ontario 848 27 F 4/62 1-99 34:11.1
5 Rachel Hannah UNIVERSITY OF TORONTO T.C 907 30 F 5/62 1-99 34:12.8
6 Victoria Coates PHYSI-KULT KINGSTON 582 25 F 6/62 1-99 34:21.5
7 Jillian Forsey UNATTACHED NEWFOUNDLAND AND LABRADOR 819 21 F 7/62 1-99 34:33.1
8 Lisa Brooking LANGLEY MUSTANGS 290 29 F 8/62 1-99 34:35.4
9 Julie-Anne Staehli PHYSI-KULT KINGSTON 601 22 F 9/62 1-99 34:52.2
10 Heather Petrick SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 697 21 F 10/62 1-99 34:59.7
11 Stefanie Smith LONDON RUNNER DISTANCE CLUB 363 21 F 11/62 1-99 35:08.4
12 Emily Setlack RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 645 36 F 12/62 1-99 35:10.9
13 Colleen Wilson HALIFAST ATHLETICS 225 24 F 13/62 1-99 35:25.6
14 Lindsay Carson ATHLETICS YUKON 50 27 F 14/62 1-99 35:27.7
15 Mary Claire Geneau UNIVERSITY OF TORONTO T.C 903 24 F 15/62 1-99 35:31.3
16 Melanie Myrand McGill Olympic Club 425 31 F 16/62 1-99 35:41.5
17 Dehininet Jara TORONTO OLYMPIC CLUB 722 32 F 17/62 1-99 35:45.9
18 Clara Langley PHYSI-KULT KINGSTON 588 21 F 18/62 1-99 35:49.1
19 Leslie Sexton LONDON RUNNER DISTANCE CLUB 362 29 F 19/62 1-99 35:49.3
20 Anne-Marie Comeau C. A. Université Laval 82 20 F 20/62 1-99 36:06.4
21 Ashley Ryer UNATTACHED NOVA SCOTIA 823 28 F 21/62 1-99 36:09.1
22 Arianne Raby Vaudreuil-Dorion 957 28 F 22/62 1-99 36:10.6
23 Sarah Wismer SPEED RIVER TRACK & FIELD CLUB 701 20 F 23/62 1-99 36:14.5
24 Robyn Mildren VANCOUVER THUNDERBIRDS 955 26 F 24/62 1-99 36:20.9
25 Alycia Butterworth UNATTACHED BRITISH COLUMBIA 803 24 F 25/62 1-99 36:31.8
26 Beatrice Cigagna NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 446 20 F 26/62 1-99 36:32.2
27 Alecia Kallos RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 640 26 F 27/62 1-99 36:41.3
28 Laura Desjardins NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB 451 28 F 28/62 1-99 36:48.4
29 Stephanie Johnston BRANTFORD T.F.C. 64 20 F 29/62 1-99 36:49.3
30 Emma Tallman LONDON WESTERN T.F.C. 389 25 F 30/62 1-99 36:52.6
31 Jennifer Norminton RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 641 33 F 31/62 1-99 36:54.3
32 Lindsay Kary PHYSI-KULT KINGSTON 587 21 F 32/62 1-99 37:05.5
33 Jullien Flynn McGill Olympic Club 419 23 F 33/62 1-99 37:15.6
34 Tara Struyk RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 646 35 F 34/62 1-99 37:24.6
35 Katie Fisher GREATER UXBRIDGE ROAD RUNNERS 211 20 F 35/62 1-99 37:31.6
36 Chloe Hegland UVIC TRACK CLUB 943 20 F 36/62 1-99 37:37.4
37 Liza Howard TORONTO OLYMPIC CLUB 721 28 F 37/62 1-99 37:44.5
38 Danielle Thiel LEGACY ATHLETICS 315 24 F 38/62 1-99 37:51.5
39 Taylor Carlin RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 636 22 F 39/62 1-99 37:53.6
40 Emma Neigel CALTAF ATHLETIC ASSOCIATION 102 23 F 40/62 1-99 38:12.7
41 Shari Boyle RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 635 43 F 41/62 1-99 38:15.4
42 Isabelle Kanz OTTAWA LIONS T.F.C. 541 23 F 42/62 1-99 38:16.7
43 Georgia Hamilton McGill Olympic Club 420 21 F 43/62 1-99 38:21.5
44 Heather Maxfield LAKEHEAD RUNNING 279 24 F 44/62 1-99 38:28.7
45 Catherine Gagnon Fleur de Lys 204 26 F 45/62 1-99 38:29.8
46 Mary Strain TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 770 22 F 46/62 1-99 38:48.3
47 Yeabsira Abera TORONTO OLYMPIC CLUB 712 19 F 47/62 1-99 38:54.2
48 Brittany Elliott RIVERSDALE ATHLETICS TRACK 616 25 F 48/62 1-99 38:55.4
49 Claire Amy Valade Kalenjins 264 20 F 49/62 1-99 39:04.6
50 Katie Wismer TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 772 23 F 50/62 1-99 39:07.0
51 Jessica Kaiser RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 639 29 F 51/62 1-99 39:08.0
52 Vanessa Trofimenkoff RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 647 22 F 52/62 1-99 39:21.6
53 Lindsey Butterworth VALLEY ROYALS TRACK & FIELD CLUB 948 24 F 53/62 1-99 39:25.6
54 Amanda Wilkins PEARLGATE TRACK AND FIELD CLUB 561 25 F 54/62 1-99 39:35.1
55 Noémie St-Laurent Kalenjins 262 19 F 55/62 1-99 40:04.7
56 Sentayehu Gebremedhin TORONTO OLYMPIC CLUB 717 29 F 56/62 1-99 40:21.0
57 Jenny Bottomley TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 768 21 F 57/62 1-99 40:23.3
58 Claudia Belanger CALTAF ATHLETIC ASSOCIATION 94 20 F 58/62 1-99 40:59.2
59 Lauren Locco HARBOUR TRACK 234 20 F 59/62 1-99 41:20.0
60 Alyssa Bedard TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 767 24 F 60/62 1-99 42:42.2
61 Marija Radivojevic TORONTO OLYMPIC CLUB 731 39 F 61/62 1-99 45:21.2
62 Anna Peacocke RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 643 24 F 62/62 1-99 46:38.2